به گزارش ایرنا، رسانه های خبری یونان از نیکوزیا گزارش دادند: تعدادی از جنگنده های نیروی هوایی ارتش ترکیه بعد ازظهر سه شنبه حریم هوایی قبرس را در آستانه سالگرد جدایی بخش شمالی قبرس از این کشور را نقض کردند.
به گزارش رسانه های خبری یونان هواپیماهای جنگنده اف- ۱۶ نیروی هوایی ترکیه در مناطق ‘ پلواورچیس’ و ‘ کی مه کی لیو’ در نزدیک نیکوزیا را با قاصله بسیار کمی از زمین نقض و دیوار صوتی را شکستند.
براساس گزارش رسانه ها: صدای جنگنده های ترک مردم را به وحشت انداخت و خاطره حملات ترکیه را در سال ۱۹۷۴ میلادی که منجر به جدایی بخش شمالی قبرس از این کشور گردید، را زنده کرد.
گفته می شود که جنگنده های نیروی هوایی ترکیه برای نشان دادن قدرت خود و آمادگی برای شرکت در یک رزمایش در آستانه جدایی شمال قبرس( قبرس شمالی) اقدام به نقض حریم هوایی قبرس کرده است.
گفتنی است که بخش شمالی قبرس در سال ۱۹۷۴ میلادی با ورود ارتش ترکیه پس از انجام کودتا بر علیه ‘ اسقف ماکاریوس’ رییس جمهوری وقت قبرس توسط سرهنگ های حاکم بر یونان، از قبرس جدا گردید و عملاً قبرس به دوبخش جنوبی ( یونانی نشین) و شمالی ( ترک نشین) تقسیم گردید.
از آن زمان تمام تلاش های شورای امنیت سازمان ملل متحد برای حل این مساله و اتحاد مجدد دو بخش قبرس به نتیجه نرسیده اند و بطور مستمر طرف های درگیر همدیگر را به کارشکنی در رسیدن به یک توافق پایدار متهم می کنند.
اروپام**۴۶۲*شبس*۱۴۸۸ *انتشار دهنده: بهمن بامداد**

انتهای پیام /*


منبع این نوشته
نقض حریم هوایی قبرس توسط جنگنده های ترکیه

برچسب ها :