به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری ‘ کازینفورم ‘، وزارت امور خارجه قزاقستان حمایت خود از حل مناقشه فلسطین و اسراییل بر اساس حقوق بین المللی و قطعنامه های مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد صادره در سالهای ۱۹۴۷ ، ۱۹۶۷ ، ۱۹۷۳ و ۲۰۱۶ میلادی و نیز طرح صلح عربی سال ۲۰۰۲ را اعلام کرد.
در بیانیه وزارت امور خارجه قزاقستان درخصوص افزایش تنش در رابطه با موقعیت شهر قدس ابراز نگرانی و تاکید شده است که حل مناقشه فلسطین و اسراییل باید بر مبنای اصل دو دولت برای دو ملت که شامل تشکیل دولت فلسطین در مرزهای سال ۱۹۶۷ میلادی آن با پایتخت قدس شرقی است، تحقق یابد.
در پایان این بیانیه آمده است، قزاقستان به عنوان عضو غیر دایمی شورای امنیت سازمان ملل متحد کمک های خود برای برقراری صلح و ثبات در منطقه خاور میانه را ادامه خواهد داد.
به گزارش ایرنا، شهر قدس که مسجدالاقصی نخستین قبله مسلمانان را در خود جای داده بخش لاینفک فلسطین بوده و یکی از مهمترین اماکن سه گانه مقدس اسلامی به شمار می آید و از جایگاه و اهمیت ویژه ای نزد مسلمانان برخوردار است.
قدس شرقی از نظر قطعنامه های سازمان ملل اراضی اشغال شده محسوب می گردد، اقدام آمریکا در به رسمیت شناختن این شهر بعنوان پایتخت رژیم اشغالگر قدس نقض آشکار قطعنامه های بین المللی است.
شورای امنیت سازمان ملل در دسامبر سال میلادی گذشته قطعنامه ای تصویب و تاکید کرد که «هیچ تغییری در مرزهای قبل از چهارم ژوئن ۱۹۶۷ از جمله در رابطه با بیت المقدس به رسمیت شناخته نخواهد شد، مگر اینکه طرف ها در مذاکرات بر سر آن به توافق برسند».
شبد** آساق ** ۳۳۷** ۱۵۷۹** ۱۳۷۹
مرضیه فاتحی** انتشار دهنده: هادی افتخاری

انتهای پیام /*


منبع این نوشته
قزاقستان خواستار حل مسئله فلسطین بر اساس قطعنامه های شورای امنیت شد

برچسب ها :